Bezpieczeństwo a aktualizacje strony firmowej na Drupal CMS

aktualizacje Drupal CMS

Brak aktualizacji systemu może wpłynąć na najważniejszy element biznesu w Internecie, a jego naruszenie może być bolesne w skutkach. O czym mowa? Oczywiście o bezpieczeństwie i stabilnym działaniu.

Jak poznać włamanie do Drupal CMS?

Strony internetowe Drupal może nam zasygnalizować swoim niepoprawnym działaniem, że ktoś włamał się do naszego systemu. Do takich objawów najczęściej należą:

 • przekierowanie strony na inną witrynę dla zwiększenia ruchu,

 • pojawiające się na naszej stronie reklamy, na których dostęp nie zezwalaliśmy,

 • blokada podstron i wyskakujące błędy np. 500 (Internal Server Error),

 • nieprawidłowe wyświetlanie się strony bądź jej całkowity brak,

 • przekierowanie po wpisaniu adresu na inna stronę,

 • wysyłanie spamowych maili przez Twoją skrzynkę pocztową do np. do zarejestrowanych użytkowników Twojej strony,

 • pojawiające się chińskie znaczki w wynikach wyszukiwania przy adresie Twojej strony.

Są też ataki, których wykrycie może być dużo trudniejsze, ponieważ swoim działaniem nie wpływają bezpośrednio na stronę internetową, a skoro czegoś nie widzimy, to ciężko jest to wykryć. Dopiero administrator strony bądź sami użytkownicy, dotknięci którymś z problemów mogą nam to uświadomić.

Cięższe do wykrycia problemy z bezpieczeństwem w Drupal CMS

Są to między innymi:

 • zniknięcie z wyników wyszukiwania  

 • przekierowanie strony na inną witrynę dla zwiększenia ruchu

 • utworzenie nowych kont i zarządzanie stroną przez zainfekowane konta  

 • dodanie ukrytych odnośników do pobrania, bądź pobieranych automatycznie.

Konsekwencje zaatakowanej strony

Jeśli takie utrudnienia będą spotykać Twoich klientów to gwarantuje, że Twoją stronę internetową będą omijać szerokim łukiem, a i o poleceniu znajomym możesz zapomnieć. Teraz wyobraź sobie, ile może stracić średniej wielkości sklep internetowy, generujący ruch na poziomie 500-1000 wizyt dziennie, jeśli strona swoim niepoprawnym działaniem będzie uniemożliwiać zakupy tylko kilka razy w roku. Mogą być to sumy od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. Dlatego tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo strony internetowej.

Co należy zrobić gdy nasza strona zaczyna “zachowywać się” niepoprawnie?

Jeśli nie posiadamy np. w firmie kogoś, kto specjalizuje się w tego typu problemach i sami nie mamy wystarczającej wiedzy to lepiej oddać sprawę bezpieczeństwa ekspertom od Drupala, którzy wykonają cały proces począwszy od usunięcia złośliwego oprogramowania przez przywrócenie sprawności, aż po zabezpieczenie jej i wzmocnienie systemów bezpieczeństwa na przyszłość. Nie warto próbować samemu naprawiać, ponieważ w większości przypadków możemy tylko dodatkowo zaszkodzić, a finalnie i tak będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przez nasze próby mogą mieć jeszcze więcej pracy.

Profilaktyka w przypadku bezpieczeństwa stron internetowych

Pierwsza, najważniejsza sprawa to aktualizacje Drupala oraz wszystkich modułów. Taki zabieg ma na celu poprawę zabezpieczeń poprzez poprawki w kodzie Drupal CMS, którego wcześniejsza wersja mogła być podatna na atak hakerski. Kolejnym ważnym elementem, aby zwiększyć bezpieczeństwo naszej strony jest regularne tworzenie kopii zapasowej w Drupalu może nam w tym pomóc moduł Backup and Migrate. Nie zaszkodzi również wykonanie co jakiś czas audytu bezpieczeństwa, który pozwoli na znalezienie możliwych luk.

Podsumowanie

Systemy CMS to technologia, która rozwija się bardzo szybko pod każdym względem. Chcąc utrzymać swoją pozycję i jakość prezentowanego wizerunku w internecie, warto zadbać o bezpieczeństwo i stabilność swojego rozwiązania internetowego i co jakiś czas wykonać profilaktyczne "badanie" w postaci audytu naszej strony internetowej. Jest to niewielki koszt w stosunku do możliwych strat, które możesz ponieść, zaniedbując jeden z najważniejszych elementów wizerunku w internecie, jakim jest bezpieczeństwo i stabilne działanie.

Udostępnij
Oceń artykuł:
3.0
Ocena: 3 Liczba głosów: 2

Może ci się spodobać również