Drupal deployment - Checklista wdrożeniowa dla firmowej strony na Drupalu

CMS Drupal deployment

Na co należy zwrócić uwagę, gdy przenosimy stronę z serwerów developerskich na produkcyjne? Jest naprawdę sporo miejsc, które musimy odwiedzić, a pominięcie, jednego może spowodować nieprawidłowe działanie strony, zdenerwowanie klienta i użytkownika. Dlatego by nie zapomnieć o niczym podczas startu strony przygotowaliśmy listę 15 czynności, które według nas są kluczowe podczas uruchamiania strony.

 1. Statusy w raportach o stanie witryny

Jest to miejsce od którego powinniśmy zacząć sprawdzanie. Zazwyczaj kolor zielony informuje nas że wszystko jest w porządku, kolor czerwony że mamy z czymś problem. Dodatkowo zaznaczone problemy posiadają informację jak je rozwiązać lub prowadzą do odpowiedniej dokumentacji.

 1. Uprawnienia do folderów/plików

Ważne jest by plik settings.php był zawsze ustawiony jako do odczytu. Dodatkowo poszczególne foldery w sites/default powinny mieć odpowiednie uprawnienia i htaccessy. Opis jak powinny wyglądać dostępny jest w raportach o witrynie. Należy również pamiętać o prawidłowym skonfigurowaniu Systemu plików Konfiguracja -> Media -> System plików. Jeśli tworzymy strony, aplikacje które korzystają np. z polskich znaków nie zapomnijmy o module transliteration, który zamienia np. polskie specyficzne znaki na czyste znaki, zmiana dotyczy nazw plików jak i url.

 1. Cykliczne zadania – cron

Drupal domyślnie ma ustawione wywoływanie zadań w momencie gdy odwiedzamy naszą stronę. Jednak dobrą praktyką jest posiadać nad zadaniami pełnej kontroli. W związku z czym należy poprosić administratora by podpiął link do naszego pliku cron.php w ustawieniach crontaba na serwerze. Dzięki używaniu crona, usuwane mogą być nie potrzebne dane na stronie, może być odświeżana sitemapa, mogą być wysyłane emaile, newslettery i wiele innych.

 1. Wysyłanie emaili

Warto sprawdzić w pierwszej kolejności podstawowy adres email strony Konfiguracja -> System -> Podstawowe dane. A następnie przetestować wszystkie formularze które służą do wysyłania emaili. Dobrą praktyką jest posiadać skonfigurowane konto smtp.

 1. Optymalizacja szybkości

W najprostszej postaci optymalizacja sprowadza się do odwiedzenia podstrony Konfiguracja -> Dla developerów -> Wydajność i zaznaczenia wszystkich checkboxów. Inaczej sytuacja wygląda gdy posiadamy dużą stronę, którą trzeba dodatkowo optymalizować przez zastosowanie dodatkowych systemów wspomagających.

 1. Nie działające linki

Dobrą praktyką jest posiadanie pełnej wiedzy nad tym co się dzieje na stronie, czy np. nie które linki nie są linkami zepsutymi. Może się tak dziać w momencie gdy zmieniamy tytuł na stronie, a z innej treści linkujemy do poprzedniej, wtedy możemy mieć tzw. Broken links co dla użytkownika strony może okazać się problematyczne. W związku z tym warto zaopatrzyć się w narzędzie które cyklicznie sprawdzi nam które linki są zepsute. Takim modułem może być np. Link checker

 1. Narzędzia analityczne

By wiedzieć czy nasza strona jest odwiedzana, a także w jaki sposób się po niej użytkownik porusza warto posiadać narzędzia analityczne takie jak np.: Google Analitycs. Pamiętajmy, by moduł Google Analytics na Drupalu pojawił się na naszej stronie i był prawidłowo skonfigurowany.  

 1. Wyłączenie narzędzi developerskich

Gdy jesteśmy na etapie prac nad stroną, często developerzy wykorzystują wiele dodatkowych modułów, czy interfejsów, które nie są potrzebne gdy strona już działa. Dlatego warto wyłączyć jest moduły devel, views ui, context ui itp.

 1. Uprawnienia do strony

Warto w momencie startu strony zmienić hasło głównego usera ( roota ) na bardziej bezpieczne. Dodatkowo pamiętajmy, że jeśli strona www Drupal nie umożliwia użytkownikom rejestracji to warto wyłączyć możliwość tworzenia kont i zostawić taką możliwość tylko administratorowi.

 1. Wiadomości o błędach

Dobrym zwyczajem jest nie wyświetlać błędów pokazujących się na stronie użytkownikom. Korzystajmy z nich tylko gdy tworzymy, modernizujemy stronę. Można je wyłączyć w Konfiguracja -> Dla developerów -> Dziennik i błędy.

 1. Strona 403 i 404

Dobrze jest, by strona była wyposażona w dedykowane strony odmowy dostępu i strony nie znalezionej. Wpływa to dobrze na odczucia klienta bo wie, co się dzieje i gdzie jest. Ciekawą opcją może być dodanie specjalnej wyszukiwarki dla błędów 404, która umożliwia odnalezienie podanej frazy.

 1. Przegląd logów

Dobrą praktyką jest przeglądnąć logi strony dostępne w Raporty -> Ostatnie wpisy dziennika W tym miejscu zapisywane będą wszystkie problemy w działaniu strony, te bardziej techniczne, czyli np. nie wysłanie emailu, błędy kodu php, błędy autoryzacji i wiele innych związanych z funkcjonalnościami na stronie.

 1. Backupy

Dobrze jest posiadać na stronie moduł backup and migrate, który umożliwia robienie cyklicznych zrzutów bazy danych i zapisywanie ich w folderze na serwerze. Backupy wywoływane są przy dobrze skonfigurowanym cronie.

 1. Moduły

Na etapie tworzenia strony często testujemy różne rozwiązania, dlatego warto na koniec prac zrobić analizę, które moduły są używane, a które nie i usunąć niepotrzebne. Pamiętać należy o odinstalowaniu ich z bazy danych.

 1. Optymalizacja seo

Warto wyposażyć stronę w mechanizmy wspomagające pozycjonowanie Drupala jak np. sitemap_xml, meta tagi, global redirect. Dodatkowo warto ustawić w htaccess przekierowania strony z bez www na www lub odwrotnie.

Wdrożenie Drupal CMS

Jak widać, czynności które należy wykonać podczas startu strony jest wiele, a pominięcie, jednego z punktów może być kosztowne. Dobrą praktyką dla każdego tworzącego strony czy aplikacje w Drupalu jest przejście przez taką listę podczas deploymentu. Ułatwia ona ten proces i pozwala na to by o niczym nie zapomnieć. Każdy oczywiście może mieć swoją listę bardziej szczegółową lub bardziej dopasowaną pod dany projekt. Nasza może być więc traktowana jako podstawowy zakres czynności, które należy zrobić, a każdy z developerów może już do niej dodać swoje punkty. Jeśli macie pomysły na kolejne punktu, zapraszamy do ich opisywania w komentarzach.

Udostępnij
Oceń artykuł:
3.0
Ocena: 3 Liczba głosów: 2

Może ci się spodobać również