Drupal hosting – jak wybrać najlepszy hosting dla swojej strony?

Drupal hosting - co trzeba zrobić?

Kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania strony jest wybór serwera. Aby zdecydować się na odpowiedni hosting dla CMS Drupal, warto wziąć pod uwagę kilka elementów. Z artykułu dowiesz się, jakie dokładnie czynniki mają znaczenie, poznasz rodzaje hostingu oraz nasze rekomendacje.

Drupal hosting – na co ma wpływ?

Dokładny research i wybór właściwego dostawcy hostingu jest bardzo ważny, dlatego warto poświęcić na to trochę więcej czasu i uwagi. Aby móc korzystać ze wszystkich możliwości Drupala, należy postawić na wydajny serwer. Hosting ma przede wszystkim wpływ na szybkość i funkcjonalność witryny. Zawieszająca się, powolna strona zwiększa współczynnik odrzuceń, nie zachęca do dokonywania transakcji czy przeglądania oferty online. Negatywnie wpływa na odczucia klienta oraz taki aspekt jak optymalizacja SEO.

To ważne, by użytkownik nie musiał długo czekać na załadowanie się zasobów strony, w końcu tzw. Page Experience jest istotnym czynnikiem przy pozycjonowaniu. Warto zaznaczyć, że Google stawia na szybkie, ale i wiarygodne domeny. Dobry serwer to bezpieczne dane wrażliwe. A bezpieczeństwo Twojej strony www zależy między innymi od wersji oprogramowania serwera, jego aktualizacji czy certyfikatu SSL. Decydującą rolę w przypadku wydajności strony pełni nie tylko wybór dostawcy, ale i dobranie odpowiedniej usługi do specyfiki projektu. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Poznaj rodzaje hostingu

Wybierając hosting dla Drupala, warto przeanalizować jego rodzaje. Niektóre z nich lepiej, inne gorzej sprawdzają się przy tym CMS-ie.

  • Hosting współdzielony – jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Niestety najmniej funkcjonalne ze wszystkich dostępnych. Serwer jest wykorzystywany do utrzymania kilku innych stron. Może mieć problemy z wydajnością. Hosting współdzielony to dobra opcja dla małych projektów, które mają ograniczone środki finansowe.
  • Hosting VPS – to tak zwany wirtualny serwer prywatny, a właściwie wydzielona część serwera za pomocą maszyny wirtualnej. Taki hosting jest wydajniejszy niż hosting współdzielony, ale i droższy. Sprawdza się przy średniej wielkości projektach.
  • Hosting dedykowany – w przeciwieństwie do powyższych opcji, w tym wypadku serwer nie jest dzielony z innymi użytkownikami. Taki hosting daje gwarancję dostępu do wszystkich zasobów serwera. To niestety najdroższe rozwiązanie, głównie stworzone dla dużych stron internetowych, które nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek przerwy i błędy w funkcjonowaniu.
  • Hosting w chmurze – to rozwiązanie, które jest alternatywą dla serwera dedykowanego. Udostępnia takie zasoby, jakich w danym momencie potrzebuje Twoja strona. Jest to sieć serwerów, z których korzysta się w miarę możliwości. Jeśli potrzebujesz więcej zasobów, a dany serwer nie jest wystarczający, Twoją stronę zaczyna obsługiwać inny serwer podłączony do chmury. Ostatecznie jego cena jest zwykle wyższa niż serwera VPS lub współdzielonego.

Jakie elementy należy wziąć pod uwagę?

Wybierając hosting Drupala, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

Support

Sprawdź, czy dany dostawca zapewnia wsparcie 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. W każdej chwili strona może przestać działać, a w tym przypadku minuty mają znaczenie i bezpośredni wpływ na zyski. Zanim podpiszesz umowę, upewnij się, jaki jest gwarantowany czas odpowiedzi na zgłoszenie i jak to wygląda w praktyce – poczytaj opinie o firmie. Im lepsza współpraca z dostawcą hostingu, tym bezpieczniej w sytuacjach kryzysowych.

Certyfikat SSL

Certyfikat SSL to głównie bezpieczeństwo użytkowników strony. Dla Google podstawa. Firma hostingowa powinna zapewniać konfigurację takiego certyfikatu, a nawet – przynajmniej w przypadku małych stron, darmowe wersje.

Parametry

Firma powinna gwarantować wysoki czas dostępności, uptime na poziomie min. 99%. Oprócz niezawodności ważna jest również szybkość serwera. W tym przypadku wpływa na nią jakość łącz, ale i specyfikacja konkretnego urządzenia.

Aktualizacje

Ważne, by serwer zawierał najnowsze i konfigurowalne wersje oprogramowania i był na bieżąco aktualizowany.

Kopie zapasowe

Częste kopie zapasowe są na wagę złota w przypadku włamania bądź awarii. Dzięki nim strona szybciej powróci do pierwotnej wersji, a straty nie będą tak duże.

Dodatkowe usługi

Wybierając firmę hostingową, zwróć uwagę na to, czy daje ona dostęp do logów, który pozwala na analizę przepływu ruchu na stronie. Poza tym jest niezwykle ważny dla działań marketingowych. Serwery powinny być dodatkowo chronione filtrami antyspamowymi i antywirusowymi. Bardzo przydatną opcją jest także możliwość przetestowania usług podczas czasu próbnego. Nie da się ukryć, że szczególnie istotne jest podejście firmy hostingowej do indywidualnych zleceń, ale i zachowanie w sytuacjach kryzysowych.

Hosting Drupala – rekomendacje

Nie każdy rodzaj hostingu sprawdzi się dla strony Drupal. Pamiętaj, że hosting Drupala powinien być wydajny - im bardziej, tym lepiej będziesz mógł wykorzystać funkcjonalności systemu. Ostateczna decyzja powinna uwzględniać indywidualne potrzeby. Biorąc pod uwagę kluczowe elementy wymienione w artykule oraz wielkość projektu i możliwości finansowe, na pewno Twój wybór firmy hostingowej będzie przemyślany i trafny.

Potrzebujesz kompleksowej strony internetowej? Napisz do nas
Udostępnij
Oceń artykuł:
3.0
Ocena: 3 Liczba głosów: 2