Drupal – przykładowe strony w Polsce i na świecie

Przykładowe strony na Drupalu

Drupal to CMS doceniany na całym świecie i zyskujący coraz większą popularność w Polsce, choć wciąż jednak sięgają po niego przede wszystkim duże firmy i organizacje ze względu na korzyści, jakie za sobą niesie. Nie brakuje więc stron w Drupalu należących do znanych instytucji i marek. Poznaj najpopularniejsze realizacje.

CMS Drupal na rynku open source

W rankingu najpopularniejszych systemów open source Drupal zajmuje drugą pozycję. Jego udział w światowym rynku tego typu rozwiązań wyniósł w 2021 roku 7%, co daje mu drugą pozycję zaraz po WordPressie – jak wynika z badań serwisu Builtwith. Technologia Drupal wciąż postrzegana jest jako narzędzie dla profesjonalistów ze względu na to, że uchodzi m.in. za najbezpieczniejszy CMS na świecie. Większą popularnością cieszy się jednak poza granicami Polski niż nad Wisłą, gdzie wciąż jest dość niszowym rozwiązaniem. Wyprzedza go pod tym względem zarówno WordPress, jak i Joomla.

Strona Drupal – dlaczego warto?

O tym, że Drupal pozostaje jednym z najbezpieczniejszych CMS-ów, decydują regularne aktualizacje. Ich systematyczne przeprowadzanie zapewnia ponadprzeciętny poziom zabezpieczeń w porównaniu do innych technologii. Użytkownicy mogą również liczyć na szerokie wsparcie techniczne w postaci forum dyskusyjnego, czatu oraz bogatej dokumentacji.

Drupal strony umożliwiają w razie potrzeby bezproblemową rozbudowę witryn w przyszłości - a Drupal wdrożenia wcale nie muszą być skomplikowane, jeśli tylko powierzysz to zadanie specjalistom - więc jeżeli dzisiaj Twój serwis jest niewielki, nic nie stoi na przeszkodzie, by za jakiś czas wzbogacić go o dodatkowe podstrony czy funkcjonalności. Tym bardziej, że strony w Drupalu są nie tylko skalowalne, ale również kompatybilne z wieloma rozszerzeniami i integracjami. Z kolei niezwykle praktyczna opcja Drupal Multisite pozwala zarządzać wieloma stronami w ramach jednego panelu administracyjnego.

Warto dodać, że system Drupal opiera się o budowę modułową, to znaczy składa się z rdzenia zawierającego podstawowe funkcjonalności umożliwiające postawienie strony. Dodatkowe opcje instaluje się za pomocą gotowych bądź customizowanych modułów. Atutem jest też działanie Drupala w formule headless czy posiadanie dedykowanego modułu e-commerce, dzięki czemu szybko można stworzyć platformę sprzedażową.

Strony w Drupalu na świecie – przykłady

Popularne strony na Drupalu należą do organizacji rządowych, uniwersytetów czy światowych brandów. Oto przykłady.

Drupal – strona Komisji Europejskiej

Jak nie trudno się domyślić, strona Komisji Europejskiej musi być wiarygodna pod każdym względem, dlatego wymaga zaawansowanych procedur bezpieczeństwa. Tego typu witryny są bardziej narażone na ataki hakerski, ponieważ ich dezorganizacja może spowodować paraliż całej wspólnoty. Strona Drupal pozwala także na liczne tłumaczenia oraz dostosowanie witryny do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Strona Drupal Komisji Europejskiej

źródło: ec.europa.eu

Strona rządu francuskiego

We Francji Drupal jest popularnym CMS-em wśród instytucji rządowych. Powstała w ten sposób nie tylko strona rządu francuskiego, ale również Senatu czy kilku ministerstw. Doceniono zalety tego systemu, który jest łatwy w edycji, gwarantuje możliwie jak największe bezpieczeństwo, pozwala przekazywać opinii publicznej dużą liczbę informacji, umożliwiając przy tym ich bieżącą aktualizację. Poza tym oferuje szeroki wachlarz dodatkowych funkcjonalności i modułów. Drupal CMS jest także rozwiązaniem open source, co nie jest bez znaczenia dla instytucji publicznych szukających często oszczędności.

Strona rządu francuskiego na Drupalu

źródło: gouvernement.fr

Drupal – Uniwersytet w Oxfordzie

Oksfordzka uczelnia to jedna z najbardziej renomowanych na świecie. Jej strona musi być więc wydajna ze względu na duży ruch generowany przez studentów, wykładowców czy osoby aplikujące. Strona musi być przygotowana na większą liczbę odwiedzin, szczególnie w czasie rekrutacji, początku roku akademickiego czy sesji. Z tym założeniem dobrze sobie poradzi CMS Drupal, który powstał z myślą o witrynach z dużym natężeniem ruchu.

Strona Uniwersytetu w Oksfordzie

źródło: ox.ac.uk

Tesla – strona na Drupalu

Kto jeszcze używa Drupala? Producent luksusowych samochodów elektrycznych, czyli marka Tesla. Ich strona to przykład tego, jak duże możliwości drzemią w tym CMS-ie będącym zaawansowanym narzędziem do zarządzania treścią – tekstami, obrazami i wideo. Desing strony jest bardzo nowoczesny z filmami w tle i możliwościami powiększania poszczególnych elementów. Przeglądając modele samochodów, można modyfikować parametry i zobaczyć zmienione zdjęcie bez ponownego załadowywania się strony. Zakupów można dokonywać online. Jak widać, strony w Drupalu umożliwiają sprawne, szybkie i bezpieczne działanie w przypadku wielu nowoczesnych funkcji, a także gwarantuje dostępność w 30 wersjach językowych.

Tesla - przykład strony na Drupalu

źródło: tesla.com

Witryna Pfizera

Inną popularną stroną na Drupalu jest witryna koncernu farmaceutycznego Pfizer. W tym przypadku spółka wcześniej zrobiła wnikliwe porównanie różnych rozwiązań typu open source i tylko CMS Drupal spełnił ich oczekiwania. Nie lada wyzwaniem było przeniesienie ponad 60 serwisów na jedną platformę, standaryzując wszystkie funkcjonalności i zapewniając pełną responsywność.

Menu główne składa się z pięciu działów. Po najechaniu na tytuł pojawia się rozwijalna lista z dodatkowymi podstronami, a ponadto z grafiką kierującą do wpisu blogowego. Wszystko pozostaje przy tym lekkie i nieobciążające witryny. W menu można dodatkowo znaleźć wyszukiwarkę, która umożliwia znalezienie produktów Pfizer, badań klinicznych, wpisów i wiele innych. Poza tym menu zawiera również liczne wersje językowe.

Jak widać, strona Pfizera mimo dużej ilości treści nie sprawia wrażenia przeładowanej. Dzięki możliwościom, jakie daje CMS Drupal, udało się osiągnąć efekt lekkości – zarówno pod względem interfejsu, desingu, jak i rozmieszczenia treści.

Strona www - Pfizer

źródło: pfizer.com

Polskie strony Drupal – znane przykłady

Na naszym rodzimym „podwórku” również można wskazać popularne strony internetowe na Drupalu, a potencjał tego CMS-a wciąż jest odkrywany.

Strona Drupal – KGHM Polska Miedź

Strona spółki KGHM jest bardzo rozbudowana – wystarczy spojrzeć na liczbę zakładek w menu. Oprócz wielu podstron witryna zawiera także różne dokumenty i załączniki. Podobnie jak w przypadku innych zagranicznych serwisów, strona w Drupalu nie sprawia wrażenia przeładowanej i nieczytelnej – wręcz przeciwnie jest przyjazna dla użytkownika i niezwykle funkcjonalna.

KGHM - przykład polskiej strony na Drupalu

źródło: kghm.com

Link4

Serwis Link4 ze względu na przynależność do branży finansowej i przetwarzanie danych klientów musi zapewniać maksymalne bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że decyzja padła na CMS Drupal, którego możliwości związane z zabezpieczeniami są powszechnie znane. Bezpieczeństwo strony internetowej jest tu priorytetem.

Link4 - przykład strony internetowej

źródło: link4.pl

POLIN - Muzeum Historii Polskich Żydów

Warszawskie muzeum to przykład kolejnej strony gromadzącej duże ilości treści, gdzie CMS Drupal sprawdza się doskonale. Witryna została zaktualizowana do wersji 8. Zyskała w ten sposób rozbudowany edytor tekstowy CKEditor oraz prosty i intuicyjny panel administracyjny, co jeszcze bardziej ułatwia zarządzanie treścią. Strona także skaluje się bez zarzutu na urządzeniach mobilnych. Wszystko to przekłada się na większą wydajność i szybkość strony.

POLIN Muzeum - polska strona na Drupalu

źródło: polin.pl

Drupal – Tygodnik Powszechny

Niewiele osób być może wie, że strona ukazującego się od 1945 roku tygodnika została stworzona w technologii Drupal, która dobrze się sprawdza w przypadku serwisów agregujących duże ilości artykułów (z takiego rozwiązania korzysta też amerykańskie czasopismo naukowe Science). Drupal umożliwia sprawne zarządzanie treścią, a także aktualizację i edycję. Taka opiniotwórcza witryna powinna być także niezawodna, tak aby mogło z niej korzystać wielu użytkowników jednocześnie – CMS Drupal jest w stanie sobie z tym świetnie poradzić.

Tygodnik Powszechny - przykładowa strona

źródło: tygodnikpowszechny.pl

Wyższe Szkoły Bankowe

Uczelnią, która używa technologii Drupal w Polsce, jest m.in. sieć Wyższych Szkół Bankowych. Dla tego rodzaju placówek, przetwarzających dane studentów i wykładowców, duże znaczenie ma bezpieczeństwo, a Drupal pod tym względem wypada zdecydowanie lepiej niż chociażby WordPress. Istotnym walorem w tym przypadku jest także elastyczność i skalowalność tego systemu, co pozwala na ciągłe rozbudowywanie strony.

WSB - strona Drupal

źródło: wsb.pl

Strony w Drupalu – podsumowanie

Choć najpopularniejsze strony na Drupalu należą do dużych instytucji, uczelni czy światowych brandów, nic nie stoi na przeszkodzie, by z takiej technologii korzystały również mniej znane marki, szczególnie jeśli ich strony mają duży ruch i przetwarzają znaczną ilość informacji bądź danych. Drupal może okazać się najlepszym rozwiązaniem pod względem bezpieczeństwa, gwarantując szyfrowane hasła, różne poziomy dostępu do panelu administracyjnego czy szerokie wsparcie techniczne.

Zainteresowały Cię realizacje? Sprawdź szczegóły
Udostępnij
Oceń artykuł:
3.9
Ocena: 3.9 Liczba głosów: 8