Szablon Drupala - darmowy, płatny czy dedykowany?

Szablon Drupal

Strona Drupal wiąże się z podjęciem wielu decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniej skórki. W tym artykule podzielimy sobie szablony Drupala na 3 główne kategorie – darmowe, gotowe płatne oraz płatne wykonane na zamówienie. Dowiesz się, jakie są ich zalety, wady i na który z nich warto się zdecydować.

Drupal – szablony darmowe

Warto na początku zaznaczyć, że istnieje naprawdę wiele świetnych darmowych templatek dla CMS Drupal. Powstają one na zamówienie samych twórców platformy, aby ułatwić nowym użytkownikom przygodę z oprogramowaniem. Wielu twórców specjalnie je przygotowuje, aby rozbudować swoje portfolio i zaistnieć w świadomości potencjalnych klientów.

Darmowy szablon Drupala – zalety

Najważniejszą zaletą jest oczywiście cena, a raczej jej brak. Dzięki temu jesteś także w stanie w szybki sposób sprawdzić liczne szablony, a następnie zdecydować, który jest dla Ciebie. Oprócz tego darmowe szablony Drupala zwykle są zaprojektowane w prosty sposób, dlatego stanowią świetny wybór dla osób początkujących, które nie potrzebują wielu funkcjonalności.

Darmowy szablon Drupala – wady

Główną wadą korzystania z darmowych szablonów jest to, że Twoja witryna nie będzie unikalna – w końcu z tego typu rozwiązania równie chętnie będzie korzystać wiele innych osób. Jak też wspomniano wcześniej, takie projekty strony zwykle nie mają rozbudowanych funkcjonalności, co jest oczywiście wadą, jeśli Ci na nich zależy. Oprócz tego twórcy skórek do Drupala, za które nie musisz płacić, z reguły nie oferują pomocy technicznej. Jeśli zatem zależy Ci na bardziej rozbudowanych projektach, w których wiele może pójść nie tak, zdecydowanie unikaj darmowych skórek.

Drupal – szablony płatne

Płatne i gotowe szablony Drupala mogą być bardzo zróżnicowane – od tych prawie darmowych po kosztujące prawie 1 000 złotych. Zazwyczaj klienci nabywają je na stronach, które gromadzą liczne oferty w jednym miejscu jak Envanto, Templatemonster czy ThemeForest. Średnia cena kształtuje się w okolicach 200-300 złotych.

Płatny szablon Drupala – zalety

Zalety płatnego szablonu do Drupala będą mniej lub bardziej godne uwagi w zależności od tego, jaką kwotę postanowisz w nie zainwestować. Można jednak spokojnie założyć, że w przypadku takiego rozwiązania projekt Twojej strony na pewno będzie bardziej oryginalny niż gdybyś korzystał z darmowego odpowiednika.

Oprócz tego możesz liczyć na wsparcie techniczne, gdyż wydawcy takich szablonów zwykle chcą długoterminowo dbać o swoje produkty. Nie będziesz dlatego musiał wszystkiego naprawiać samodzielnie czy szukać rozwiązania na forach internetowych. Zainwestowanie w płatną templatkę do Drupala może nawet okazać się korzystniejsze pod względem finansowym i czasowym, niż gdybyś wybierał darmową opcję. Powód jest całkiem prosty – w przypadku tego drugiego podejścia zwykle też będziesz wprowadzać jakieś zmiany, których to koszt może się niespodziewanie naskładać.

Płatny szablon Drupal – wady

Koszty sporej ilości bardzo dobrych szablonów potrafią osiągnąć wysokie ceny. Niektórzy sprzedawcy mogą nawet pobierać miesięczną/roczną opłatę za korzystanie z nich. W przypadku niektórych właścicieli stron takie dodatkowe wydatki są naprawdę istotne.
Jako że takie skórki do Drupala są płatne, zwykle są także bardziej złożone pod względem technicznym, stając się przez to mniej przystępne dla początkujących. Taki stopień zaawansowania może nawet przyczyniać się do kolejnego problemu – szablon jest na tyle „inwazyjny”, że zmienienie go na inny powoduje zniknięcie pewnych elementów na stronie, które są Ci bardzo potrzebne. Dodatkowe funkcje przyczyniają się także do dłuższego czasu ładowania, który nie jest dobry z punktu widzenia pozycjonowania Drupala. Z tego powodu musisz bardzo świadomie dobierać płatny szablon, aby zawierał on dokładnie to, czego potrzebujesz.

Dedykowany szablon Drupala

Autorski szablon wykonywany jest na specjalne zamówienie. W tym celu musisz skontaktować się z odpowiednią agencją/freelancerem, a następnie omówić cały projekt. Tacy usługodawcy mogą mieć w swojej ofercie mniej lub bardziej gotowe i uniwersalne rozwiązania, które następnie są w stanie dostosować do Twoich potrzeb.

Dedykowany szablon Drupala – zalety

Największą zaletą jest oczywiście niepowtarzalność – aby ktoś mógł uzyskać taką samą skórkę do Drupala, musiałby właściwie świadomie kopiować Twoje rozwiązanie, co nie jest zbyt dobrym procederem. Oprócz tego dedykowany szablon doskonale trafi w Twoje potrzeby – będzie zawierał dokładnie to, czego potrzebujesz. Pracując nad takim projektem, jego autor będzie zapewne stale z Tobą w kontakcie. Dzięki temu liczba potencjalnych błędów zostanie zredukowana do minimum. Na dalsze wsparcie będziesz mógł także liczyć po zakończeniu projektu, jeśli zależy Ci na przebudowach i zamieszczaniu kolejnych funkcjonalności.

Dedykowany szablon Drupala – wady

Główna wada takiej opcji to rzecz jasna koszt. Projektanci muszą poświęcić wiele indywidualnej uwagi Twojemu projektowi. Na dedykowaną skórkę do Drupala będziesz musiał poświęcić nie tylko więcej pieniędzy, ale i czasu. Wynika to oczywiście z tego, że cały projekt powinieneś nadzorować i stale być w kontakcie z wykonawcą. Inna wada może pojawić się dopiero po jakimś czasie, gdybyś chciał wprowadzić w szablonie pewne zmiany. Jako że z projektem najlepiej jest zapoznany jego twórca, trudniej będzie Ci wynająć w tym celu kogoś innego. Jeśli stanie się on mniej dyspozycyjny lub podniesie stawki za swoje usługi, znajdziesz się w nieco trudnej sytuacji.

Skórki do Drupala – podsumowanie

Z jakiego rozwiązania zatem skorzystać? Jeśli masz mały budżet i potrzebujesz prostej, nieskomplikowanej strony, darmowy szablon powinien być w sam raz. Pomoże Ci on zapoznać się zwłaszcza z tym, jak w ogóle funkcjonuje strona na Drupalu.

Jeśli masz nieco większe wymagania i wystarczą Ci średniozaawansowane oraz uniwersalne funkcjonalności, płatny i gotowy szablon za 200-400 złotych to świetny wybór.

Dysponujesz dużym budżetem i potrzebujesz czegoś skrojonego na miarę? Masz czas, aby razem z projektantem „przysiąść” nad szablonem? Wybierz dedykowaną skórkę do Drupala – to najlepszy sposób na projekt bardzo wysokiej jakości.

Potrzebujesz pomocy ekspertów przy wdrożeniu Drupala? Sprawdź ofertę
Udostępnij
Oceń artykuł:
3.0
Ocena: 3 Liczba głosów: 2