15 modułów do CMS Drupal, które warto znać.

moduły CMS Drupal

1. Backup and migrate - moduł do tworzenia kopii zapasowych

Jeden z najważniejszych modułów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo strony internetowej na Drupalu i stabilną pracę witryny. Z jego pomocą możemy tworzyć kopie zapasowe, zarówno ręcznie, jak i automatycznie w wyznaczonych porach. Taka funkcjonalność przydatna jest gdy m.in: nasza strona internetowa zostanie zainfekowana i przestanie poprawnie działać zarówno funkcjonalnie, jak i wizualnie. Korzystając z modułu Backup and Migrate w parę chwil przywrócimy stronę do życia i poprawnego działania. Przy okazji przywracania możemy wybrać konkretnie, które elementy bazy danych chcemy przywracać, a które pominąć. Naszym zdaniem jest to obowiązkowy moduł dla każdego webmastera.

2. Devel - zbiór rozszerzeń

To zbiór przydatnych modułów i funkcji, które z pewnością powinny zostać zainstalowane do naszego Drupala. Devel zawiera m.in moduł WebProfiler dzięki, któremu uzyskamy dostęp do kluczowych informacji dotyczących pamięci podręcznej. Przyda nam się przy optymalizacji i analizie witryny. Kolejnym wchodzącym w skład paczki jest moduł Devel Generate, który generuje przykładowe informacje i dane wewnątrz witryny. Pomocny, przy testowaniu kiedy potrzebujesz wypełnić stronę niezbędnymi treściami, a szkoda przecież czasu na ręczne szukanie i dodawanie tekstów, zdjęć czy filmów. Dzięki Develowi zaoszczędzimy sporo czasu przy rozwijaniu naszej strony internetowej.

3. Pathauto - moduł do tworzenia przyjaznych URL

Moduł pozwala nam na automatyczne generowanie tzw. aliasów URL dla wybranych przez nas podstron czyli przyjaznych dla wyszukiwarki oraz użytkowników adresów URL. np. Zamiast www.drupalsolution.pl/ node123/fsd22 mozemy mieć. www.drupalsolution.pl/uslugi/strony-internetowe. Jako administrator masz pełną kontrolę nad wyświetlanym aliasem. Jest to jeden z istotnych dodatków, wpływających pozytywnie na odbiór strony internetowej przez użytkowników. Moduł jest również niezbędny do poprawnej optymalizacji strony pod SEO na Drupal.

4. Paragraphs - blokowa edycja treści

Moduł Paragrafs to spore ułatwienie przy pracy nad zawartością strony Drupal. Z pewnością przypadnie do gustu tym, których męczyło tradycyjne dodawanie wszystkich typów treści w edytorze WYSIWYG. Daje zwiększone możliwości zarządzania plikami multimedialnymi jak wideo czy zdjęcia. Poprzez zastosowanie modułu Paragraphs jest to znacznie szybsze i intuicyjne. Świetnie sprawdzi się na blogach firmowych. W ustawieniach pola wybierzemy, jakich komponentów chcemy używać, np. przy edycji czy dodawaniu nowego wpisu. Tworzenie różnego rodzaju treści przy użyciu modułu Paragraphs wpłynie również korzystnie na pozycjonowanie, serwując robotom Google solidną architekturę treści. Poniżej prezentujemy porównanie tradycyjnego sposobu zarządzania treścią oraz tą poprzez opisywany moduł.

CMS Drupal-moduły

5. Metatag - moduł pomocny w SEO

Moduł, który powstał, aby ułatwiać pozycjonowanie strony internetowej poprzez zarządzanie meta tagami, meta opisami i innymi znacznikami wpływającymi na SEO. Mamy możliwość modyfikacji oraz dodawania własnych niestandardowych tagów. Wszystkim zarządzając z jednego miejsca w Drupalu.

6. Views - rozszerzenie do zarządzania widokami

Jeden z tych modułów, które robią różnice przy tworzeniu projektu. Dzięki niemu możemy zarządzać każdym widokiem na stronie internetowej. Konfigurować bloki, dokładne położenie oraz częstotliwość i miejsce ich wyświetlania. Dostajemy przez to ogromne możliwości dostosowania i modyfikowania każdego widocznego elementu na stronie. Tak aby nasza strona wyglądała dokładnie tak jak chcemy. Warto wspomnieć, że jest to najpopularniejszy moduł w Drupalu.

7. Panels - siatki stron

To moduł, który dostarcza nam nowych możliwości dotyczących rozmieszczania elementów na stronie. Drupal w standardzie może być toporny w tej kwestii moduł Panels rozwiązuje sporo problemów z tym związanych. Dzięki temu dodatkowi możemy tworzyć własne siatki stron, w których dowolnie rozmieścimy bloki, treść i inne. Mini panels - to element modułu Panels, który jeszcze bardziej pozwala ingerować w elementy strony, tworząc dodatkowe panele i możliwości. Daje nam to w połączeniu z modułem Views, praktycznie nieograniczone możliwości zarządzania stroną internetową.

8. Xml Sitemap - mapa strony dla Google

Jeden z najważniejszych modułów ze względu na wpływ na to, na czym zależy każdemu właścicielowi strony internetowej, czyli na wysokiej pozycji w wyszukiwarce. Moduł Sitemap jak nazwa wskazuje tworzy specjalne mapy naszej witryny, które odczytywane są przez roboty Google i wspomagając tym poprawne indeksowanie witryny.

9. Media - multimedia na stronie

To bardzo ważny moduł ze względów marketingowych. Z jego pomocą wzbogacimy naszą stronę o różnego rodzaju pliki multimedialne jak obrazy, video, podcasty, ale nie tylko bo mamy również możliwość integracji z mediami społecznościowymi jak Facebook czy Instagram.

10. Commerce - wtyczka sklepowa

Z jej pomocą możesz zbudować zarówno ogromną i rozbudowaną o zaawansowane funkcjonalności platformę sklepową jak i mały sklep internetowy. Możesz również wykorzystać tylko niektóre rozwiązania sprzedażowe, których potrzebujesz na swojej stronie internetowej, gdy nie planujesz tworzyć od razu sklepu internetowego. Drupal zapewnia pełną elastyczność oraz skalowalność.

11. WYSIWYG - edytor wizualny

Moduł, który usprawnia edycje strony internetowej. Nie musisz posiadać umiejętności kodowania by przeprowadzać szereg modyfikacji treści. Edytor w standardzie ma wiele dostępnych możliwości, ale jak to w Drupalu bywa zawsze możemy coś dodać i zmienić.

12. Admin menu - administracja dostępami

Bardzo przydatny moduł, zwłaszcza przy większych stronach internetowych. Pozwala na zarządzanie dostępami do różnych części stron i panelu administracyjnego, ale tylko do wybranych opcji tak, aby pełne możliwości zarządzania miał tylko główny administrator.

13. BigPipe - prędkość strony

Różnego rodzaju badania dowodzą, że okres ładowanie się strony ma istotny wpływ na liczbę wyjść użytkowników, zanim dokonają jakiegokolwiek rozeznania czym zajmuję się Twoja firma. W czasach kiedy coraz większą część stron internetowych stanowią elementy multimedialne w postaci wysokiej jakości grafiki czy video, powstaje problem w postaci dłuższego wczytywania zawartości, któremu na przeciw wychodzi rozwiązanie BigPipe.

Wyżej wymieniony moduł to rozwiązanie opracowane przez Facebooka, który wykorzystany został w najnowszej ósemce Drupala. BigPipe znacznie wpływa na przyspieszenie renderowania się zawartości stron internetowych, a w połączeniu z dodatkowymi modułami Drupala do optymalizacji contentu, nie ma mowy o jakichkolwiek problemach z długim wczytywaniem się stron niezależnie od ilości oraz “wagi” plików.

BigPipe przyspiesza czas dostawy strony poprzez wysłanie do wykorzystywanej przez nas przeglądarki, jej stałych elementów, a następnie doładowuje resztę zawartości strony. Wdrożenie BigPipe było jednym z lepszych posunięć przy tworzeniu najnowszej wersji Drupala. W poprzednich wersjach ten element wymagał większego nakładu czasu na to, aby strona wczytywała się płynnie i nie zwiększała współczynnika odrzuceń dla naszych stron.

14. Webform - formularze na stronie

Moduł do tworzenia różnego rodzaju formularzy i ankiet w Drupalu. Ma on w pełni konfigurowalna formę, a dzięki innym modułom jak Views czy Rules możemy nasze formularze (np. petycje) rozbudować pod każdym względem.

15. Rules - reguły dla zdarzeń

To bardzo przydatne narzędzie, które warunkuje wiele działań systemu. Możesz przy jego pomocy tworzyć niestandardowe zasady działania wybranych funkcji. np. ustawianie wiadomości, niestandardowe przekierowania. Rules to moduł, który znacząco podnosi możliwości (już duże w standardzie) zarządzania naszym Drupalem.

Udostępnij
Oceń artykuł:
0.0

Może ci się spodobać również