Aktualizacja Drupala – kiedy należy ją przeprowadzić?

Aktualizacja Drupala

W zeszłym roku na rynku pojawił się Drupal 9. Oznacza to, że z czasem wcześniejsze wersje systemu przestaną być obsługiwane. Dlatego już teraz pomyśl o updacie Drupala 7 i 8. Do kiedy masz czas? Na czym polega aktualizacja? Sprawdź.

Dlaczego regularna aktualizacja Drupala jest tak ważna?

Co kilka lat wydawana jest nowa główna wersja Drupal CMS. W połowie 2020 roku został wypuszczony Drupal 9. Zarówno regularny update modułów, jak i security updates są niezwykle ważne. Dlaczego? Aktualizacja rdzenia i modułów pozwala dbać m.in. o bezpieczeństwo systemu. Jeśli społeczność Drupala wykryje jakąś lukę w oprogramowaniu, kod jest aktualizowany. Robiąc systematyczny update systemu, dbasz o bezpieczeństwo swojej strony, ale nie tylko.

Aktualizacja Drupala może również oznaczać nowe funkcjonalności. System ulepszany jest regularnie i warto z tych ulepszeń korzystać, wgrywając najnowsze wersje. Wykonywanie aktualizacji na bieżąco jest również ogromnie ważne ze względu na problemy z podniesieniem systemu ze starszych wersji. Długie przerwy pomiędzy aktualizacjami modułów nie służą funkcjonowaniu Drupala. Taka aktualizacja jest trudniejsza do wykonania, po drodze może coś z nią pójść nie tak, poza tym nieaktualizowana strona Drupal jest narażona na ataki hakerskie.

Przerwy w funkcjonowaniu witryny generują straty, dlatego warto dbać o płynność działania www. W takim razie jak często wykonywać aktualizacje? Dobrze śledzić informacje o najnowszych małych aktualizacjach i przeprowadzać je na bieżąco. Można też ustalić sobie jeden dzień w miesiącu i wtedy regularnie wykonywać update Drupala. Trzeba jednak pamiętać, by aktualizacje, które są związane z bezpieczeństwem, realizować niezwłocznie.

Aktualizacja Drupal 8 – jak i kiedy ją przeprowadzić?

Aktualizacja Drupal 8 do 9 przypomina mały, standardowy update, podobny do update’u Drupala 8.8 do 8.9. Nie wymaga przebudowy całej strony. Jest bardzo prosta. Drupal 9 jest łudząco podobny do ostatniej wersji Drupala 8 – aktualizacja usuwa stary kod i odświeża oprogramowanie.

Jak ją przeprowadzić? Aktualizacja Drupal 8 polega na podniesieniu systemu do najwyższej wersji 9, a następnie przeanalizowaniu, czy moduły nie posiadają starego kodu, który może nie być kompatybilny z 9. Na koniec należy przeprowadzić aktualizację tak jak inne pomniejsze. Strony na Drupalu 8 mają czas na aktualizację do listopada 2021 roku. Później nie będą już one wspierane. Zaleca się więc jak najszybszy update Drupala.

Aktualizacja Drupal 7 – jak przeprowadzić?

Dobra wiadomość jest taka, że ze względu na trwającą pandemię koronawirusa przedłużono zakładany czas wsparcia Drupala 7. Będzie on wspierany aż o rok dłużej niż wersja 8, czyli do listopada 2022 roku. Aktualizacja Drupal 7 może być jednak wyzwaniem i warto poszukać agencji, która się na tym dobrze zna.

Aby wykonać migrację, należy przepisać Drupala 7 do Drupala 8 lub bezpośrednio przenieść „siódemkę” do „dziewiątki”. Niezależnie, którą opcję wybierzesz, konieczne jest przepisanie wszystkich dedykowanych modułów, migracja baz danych czy treści. A to wszystko ze względu na ogromne różnice w budowie pomiędzy Drupalem 7 a ósmą i dziewiątą wersją systemu.

Jednym z kluczowych elementów, nad którym powinieneś się zastanowić, aktualizując Drupala 7, są moduły. To ich migracja nierzadko zajmuje najwięcej czasu, ponieważ wymaga dostosowania kodu do wymagań Drupala 8 czy 9. Dlatego uważnie przeanalizuj, czy wszystkie moduły zainstalowane w Drupalu 7 są niezbędne dla poprawnego funkcjonowania strony. Jeżeli nie, zrezygnuj z nich. Pozwoli to zaoszczędzić Twój czas i pieniądze.

Ile trwa update Drupala?

Aktualizacja Drupala 8 do wersji 9 to najczęściej w pełni zautomatyzowany proces, który wykonywany jest w ciągu kilku godzin. Problem pojawia się jedynie w przypadku modułów używanych w Drupalu 8, które nie są w pełni kompatybilne z Drupalem 9. Wtedy proces może się wydłużyć.

Update Drupala 7 do Drupala 8 trwa znacznie dłużej. Jest to wieloetapowy proces, który trzeba starannie zaplanować. Bardziej przypomina on tworzenie nowej strony internetowej niż klasyczny update oprogramowania. Z tego powodu całość migracji może trwać kilka tygodni. Oczywiście, w tym czasie stara wersja strony działa bez zakłóceń.

Aktualizacja Drupala – podsumowanie

Bez względu na posiadaną wersję Drupala, warto systematycznie przeprowadzać aktualizacje. Służą one zarówno bezpieczeństwu strony, jak i wzbogacają system o najnowsze funkcjonalności. To zadanie warto powierzyć profesjonalnej agencji, która regularnie będzie zajmowała się update’ami, pilnując terminów i dbając o Twoją stronę.

Potrzebujesz pomocy przy aktualizacji Drupala? Napisz lub zadzwoń
Udostępnij
Oceń artykuł:
3.0
Ocena: 3 Liczba głosów: 2