Drupal 7 vs Drupal 8 – podobieństwa i różnice

Drupal 7 vs Drupal 8 - porównanie

Szukając systemu CMS, odpowiadającego na kompleksowe potrzeby administratorów i użytkowników, prędzej niż później trafia się na skrypt Open Source znany jako Drupal. Daleko mu do prostego narzędzia CMS – jego możliwości przypominają bardzo szeroko rozbudowaną platformę dla programistów. Podjęcie decyzji o przejściu na ten system zarządzania treścią dodatkowo utrudniają duże różnice między jego wersjami – Drupal 7 i Drupal 8. Postanowiliśmy przyjrzeć im się bliżej i rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące ich funkcjonowania.

Dlaczego platforma Drupal przoduje nad innymi rozwiązaniami?

Zastanawiając się nad podobieństwami i różnicami między Drupal 7 a Drupal 8, na samym początku warto wskazać powody, dla których programiści wybierają ten system, a nie na przykład dużo prostszy CMS WordPress. Mówiąc najogólniej, Drupal jest uważany za system zarządzania treścią, wyróżniający się nad innymi większymi możliwościami, jeśli chodzi o:

  • elastyczność,
  • skalowalność,
  • rozszerzalność.

Programiści korzystający z tego systemu mocno doceniają fakt, iż oprócz korzystania z jego podstawowych funkcji, mogą bez jakiegokolwiek problemu rozszerzyć Drupala za pomocą różnych modułów. Jako technologia Open Source Drupal konsekwentnie się rozwija, stawiając na uproszczenie tworzenia aplikacji oraz dostosowanie się do najnowszych trendów w tworzeniu stron internetowych.

Właśnie w związku z rozwijaniem narzędzia użytkownicy stają przed wyborem – Drupal 7 czy Drupal 8? Skoro już jego podstawowa wersja jest zdecydowanie bardziej złożona niż inne powszechnie stosowane systemy zarządzania treścią, nietrudno się domyślić, iż podjęcie ostatecznej decyzji nie jest łatwym zadaniem – bez rozłożenia obu wersji na czynniki pierwsze i ich skrupulatnego porównania na pewno się nie obejdzie.

Drupal 7 vs Drupal 8 – podstawowe różnice

Drupal 7 został wydany w 2011 roku wraz z kilkoma funkcjami i ulepszeniami, których nie miał do tej pory w wersji 6. Miał ułatwić korzystanie z systemu zarządzania treścią (CMS) zarówno programistom, jak i zwykłym użytkownikom. W 2015 roku pojawił się Drupal 8 z (uwaga!) aż ponad 200 nowymi wbudowanymi funkcjami. Oprócz ulepszenia wielojęzyczności i globalizacji wersja 8 Drupala została również wyposażona m.in. w nowy edytor stron oraz opcje optymalizacji mobilnej.

Oczywiście te nowe funkcje sprawiają, że Drupal 8 różni się od Drupal 7, ale równocześnie generują dylemat, czy faktycznie z tego powodu warto przejść na nowszą wersję, czy też możliwości starszej opcji są wszystkim, czego potrzebuje się w zakresie zarządzania treścią.

Drupal 7 a Drupal 8 – porównanie kluczowych cech

Drupal 8 stanowi pewnego rodzaju odejście od dotychczasowej filozofii rozwoju oprogramowania – wykorzystuje programowanie obiektowe, zamiast stosowanego w poprzednich wersjach podejścia proceduralnego. Jednak to nie jedyna różnica, która ma znaczny wpływ na rozróżnienie obu wersji.

1. Silnik motywów

Drupal 8 jest wyposażony w nowy silnik motywów – Twig. To oparty na PHP silnik motywów, który pozwala programistom pisać szablony dla Drupala przy użyciu prostszej składni. W związku z tym developerzy mogą skorzystać z nowego silnika motywów dostarczonego przez Drupal 8, aby tworzyć nowoczesne i funkcjonalne strony internetowe dostosowane do różnych potrzeb biznesowych. W Drupal 7 używane są klasyczne motywy i szablony PHP.

2. Moduł szybkiej edycji

Korzystając z Drupal 7, programiści nie mają możliwości edytowania treści bezpośrednio z poziomu interfejsu użytkownika witryny. Tutaj w pojedynku Drupal 7 vs Drupal 8 ten drugi znów okazuje się zwycięzcą, gdyż posiada nowy moduł: szybka edycja. Umożliwia on wprowadzanie zmian w treści bezpośrednio z interfejsu użytkownika witryny.

3. Widoki

Korzystając z Drupal 7, programiści muszą używać widoków jako modułów, natomiast w przypadku Drupal 8 mogą je wykorzystywać jako podstawowy komponent tej wersji systemu. Ponadto mogą uzyskiwać dostęp do widoków bezpośrednio z kilku ekranów administracyjnych, co pozwala im dostosowywać widoki bez poświęcania na to dodatkowego czasu i wysiłku.

4. Szybkość ładowania strony

Drupal 8 wyraźnie ułatwia programistom zwiększenie szybkości ładowania strony przez buforowanie jednostek. Ponadto nie ładuje ponownie treści, gdy użytkownik uzyskuje dostęp do poprzednio odwiedzanej strony internetowej. Zwiększa tym samym wygodę użytkownika, ładując wcześniej oglądaną zawartość z pamięci podręcznej. Jednocześnie Drupal 8 nie ładuje kodu JavaScript, dopóki nie pojawi się taka konieczność – co stanowi ważną przewagę nad Drupal 7.

5. Edytor tekstu

Wielu deweloperów porównując Drupala 7 do Drupala 8, opiera swoją decyzje głównie o różnice i podobieństwa w edytorze tekstu. Drupal 8 posiada nowy edytor tekstowy – CKEditor, który umożliwia łatwą edycję treści redaktorom stron postawionych na ,,ósemce”.

6. Typy pól

Analizując Drupala 7 i Drupala 8 kolejną rzeczą, którą warto zauważyć, jest fakt, iż nowa wersja obsługuje kilka nowych typów pól, które ułatwiają programistom dodawanie nowych, bez dodatkowego definiowania typów.

Drupal 7 a Drupal 8 – podsumowanie

Zarówno Drupal 7, jak i Drupal 8 mają swoje zalety i wady i każdy może być używany w oparciu o osobiste wymagania. Można jednak zauważyć, że coraz częściej programiści przechodzą na nowszą, 8 wersję Drupala właśnie ze względu na jeszcze większą elastyczność, jaką oferuje, a która od początku jest jedną z największych zalet całego systemu.

Należy również pamiętać, że w czerwcu 2020 roku wyszła najnowsza wersja Drupal 9, która jest kontynuacją myśli tworzonej w Drupal 8. Strony www Drupal, które wymagają migracji z wersji 7 do 8 lub 9, nakładają dodatkowe obciążenia czasowe i finansowe, więc decydując się na całkowicie nowe rozwiązanie, najlepiej postawić na najnowszą wersję systemu.

Udostępnij
Oceń artykuł:
1.0
Ocena: 1 Liczba głosów: 1