Drupal CKEditor – co powinieneś wiedzieć o tym edytorze tekstowym?

Drupal CKEditor - najważniejsze informacje

Drupal CKEditor sprawia, że korzystanie z cieszącego się coraz większą popularnością CMS Drupal, przebiega sprawniej i szybciej. Warto więc poznać funkcje i możliwości tego edytora tekstowego. Przedstawiamy najważniejsze fakty.

Edytor tekstu – co to jest?

Edytor tekstowy, czyli CKEditor, umożliwia zarządzanie treścią wewnątrz strony internetowej lub aplikacji. Jego kod powstał w oparciu o język JavaScript. Sam CKEditor jest następcą, i to o wiele lepszym, FCKeditora, ponieważ dzięki optymalizacji kodu oraz zmniejszonej liczbie plików (w efekcie czego przeglądarka realizuje mniej żądań HTTP) jest znacznie szybszy od swojego poprzednika.

Narzędzie działa w oparciu o licencję Open Source i komercyjną. CKEditor stanowi w Drupalu 8 jego domyślny moduł. Do jego korzystania nie jest konieczna instalacja żadnych modułów czy bibliotek. W ten sposób możliwa jest samodzielna edycja znaczników. Jest też bardziej przyjazny dla programistów. Sam CKEditor jest wykorzystywany przez strony Drupal i wiele aplikacji na całym świecie. Wystarczy wymienić takie firmy jak Adobe, Microsoft, IMB, Oracle, Citi czy Disney.

Drupal WYSIWYG – co oznacza w praktyce?

Samo okno CKEditora wraz z paskiem narzędzi i polem do edycji tekstów prezentuje się następująco:

CKEditor Drupal - edytor tekstowy

CKEditor Drupal to tzw. edytor WYSIWYG (skrót od angielskiego what you see is what you get), czyli wizualny edytor HTML. Oznacza to, że edytowany tekst wraz z zawartością graficzną prezentuje się w narzędziu w taki sposób, w jaki będzie widoczny w podglądzie samej witryny. Edycja contentu w CKEditorze Wysiwyg nie wiąże się z koniecznością znajomości HTML-a czy umiejętności kodowania. Wszystko odbywa się za sprawą kilku kliknięć oraz interfejsu, który przypomina choćby powszechnie znanego Worda. Dlatego edytor stron www Wysiwyg to najprostsze narzędzie tego typu.

Drupal CKEditor – możliwości edytora tekstu

Drupal CKEditor umożliwia łatwe formatowanie tekstu. Dzięki niemu możliwe są m.in.:

 • zmiana czcionki,
 • tworzenie pogrubień, kursyw, podkreśleń itp.
 • zmiana wielkości tekstu,
 • dodawanie grafiki w różnych formatach,
 • tworzenie listy numerycznej i wypunktowanej.

Warto również pamiętać, że Drupal CKEditor obsługuje dwie wersje – podstawowy HTML i pełny HTML, których zasadnicza różnica polega na ilości dostępnych opcji formatowania tekstu. W pełnym znajdziesz ich po prostu więcej. Można to zmienić w zakładce Konfiguracje –> Tworzenie zawartości –> Formaty tekstu i edytory. W praktyce, aby móc korzystać z CKEditora, wystarczy, że zalogowany użytkownik wybierze filtr Podstawowy HTML. Tymczasem Pełny HTML jest zarezerwowany wyłącznie dla użytkowników będących administratorami strony. Po wybraniu tej opcji możliwe będzie, oprócz standardowych funkcji, wstawienie grafiki poprzez serwer strony.

CKEditor Drupal – najważniejsze funkcje

Twórcy Drupala zdecydowali się właśnie na ten CKEditor, ponieważ zawiera wiele przydatnych funkcji, gwarantuje przystępną obsługę i ma ugruntowaną pozycję na rynku, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo i przewidywalność działania. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zespół odpowiedzialny za rozwój CKEditora współpracuje ze społecznością Drupala, więc problemy i potrzeby są na bieżąco sygnalizowane.

Do najważniejszych cech CKEditora Drupal należy m.in.:

 • dostępność wtyczek i przycisków dla tagów break oraz pagebreak,
 • obsługa zewnętrznych przeglądarek plików takich jak CKFinder czy IMCE,
 • obsługa linktocontent i linktonode do łatwiejszego linkowania wewnętrznego za pomocą pola autouzupełniania,
 • przyjazny interfejs typu drag and drop,
 • indywidualna konfiguracja ustawień dla każdego użytkownika (wybór skórki, paska narzędzi, języka, domyślnego widoku CKEditor itp.).

CKEditor w Drupalu – przydatne wtyczki

Co ważne, możliwości CKEditora można rozszerzyć, jeśli sięgniesz po dodatkowe moduły Drupal, a jest ich naprawdę wiele. Oto przykładowe wtyczki, które mogą okazać się pomocne w pracy:

 1. Editor Advanced Link– plugin pozwalający zdefiniować takie atrybuty jak: title, class, id, target czy rel.
 2. Linkit – funkcja, która umożliwia tworzenie linkowania wewnętrznego i zewnętrznego. W tym pierwszym przypadku korzysta się z pola autouzupełniania, które samo sugeruje link na podstawie pierwszych dostępnych w Drupalu tytułów treści. W efekcie użytkownik nie musi ani zapamiętywać, ani kopiować adresów URL. Jest to długotrwałe rozwiązanie o przyjaznym layoucie. Alternatywą dla Linkit jest CKEditor Entity Link.
 3. Editor File upload – przydatny moduł, który pozwala do paska narzędzi dodać przycisk umożliwiający bezpośrednie załączanie plików.
 4. Emojione – wtyczka integrująca bibliotekę emotikonów z CKEditorem, dzięki czemu możliwe jest dodawanie do treści emoji w formacie Unicode.
 5. Youtube Plugin wtyczka, która pozwala umieszczać w treści filmy z YouTube’a za pomocą kodu osadzania lub samego adresu URL.

Więcej przydatnych wtyczek znajdziesz tutaj.

Drupal CKEditor – podsumowanie

Drupal CKEditor to niezwykle przyjazny w codziennym użytkowaniu edytor tekstu, którego poznanie jest niezbędne, by w pełni korzystać z możliwości Drupala, szczególnie gdy zamierzasz publikować na swojej stronie dużą ilość treści.

Chcesz stworzyć stronę z przyjaznym edytorem tekstowym? Napisz do nas
Udostępnij
Oceń artykuł:
0.0