Drupal – jak zacząć i dlaczego warto?

Drupal - jak zacząć?

Drupal to niezwykle funkcjonalny, darmowy CMS, dzięki któremu można tworzyć nawet zaawansowane strony internetowe. Ze względu na swój modułowy charakter, skalowalność i wysoką konfigurowalność może stanowić świetną alternatywę dla innych zdecydowanie bardziej popularnych systemów zarządzania treścią, takich jak chociażby WordPress.

Drupal – krok po kroku

Jak zacząć przygodę z Drupalem? Nie trzeba do tego wcale specjalistycznych rozwiązań. Wszystko znajdziesz na oficjalnej stronie Drupala i to za darmo.

Drupal Core, czyli rdzeń

Rdzeń Drupala zawiera wszystkie podstawowe funkcje łącznie z sekcją blogową czy formularzami kontaktowymi. Wystarczy pobrać oficjalne pliki ze strony. A w każdej chwili rdzeń można w łatwy sposób rozszerzyć o dodatkowe moduły lub motywy. Przed instalacją zaleca się zapoznanie z instrukcją oraz wymaganiami systemowymi dla Drupala 8 lub 9.

Do rozpoczęcia prac brakuje więc już tylko serwera obsługującego język PHP oraz serwera baz danych. Drupal 8 i nowsze wersje będą działać na dowolnym serwerze www z PHP, pod warunkiem że spełnia on wymagania dla tego języka programowania. Najczęściej używanym serwerem w przypadku stron na Drupalu pozostaje Apache. System będzie działał na Apache 2.x hostowanym na UNIX/Linux, Mac OS X lub Windowsie. Warto pamiętać, że PHP wydaje co jakiś czas updaty bezpieczeństwa, dlatego warto śledzić informacje na stronie php.net i dokonywać w razie potrzeby aktualizacji lub zgłaszać je do dostawcy hostingu.

Moduły i szablony

Modułem określa się kod rozszerzający możliwości Drupala poprzez zmianę funkcjonalności lub dodanie zupełnie nowej funkcji. W tym celu można korzystać z gotowych modułów lub tworzyć własne. Posłuży do tego pakiet Chaos Tool Suit (ctools) będący zestawem interfesjów API i innych narzędzi usprawniających pracę programisty.

Wśród przykładowych funkcji Drupal Core można wymienić:

  • zaawansowane wyszukiwanie,
  • niestandardowe typy zawartości i pól,
  • wielopoziomowy system menu,
  • obsługa więcej niż jednej strony.

Jeżeli Twoja strona potrzebuje dodatkowych funkcjonalności, znajdziesz je za pomocą wyszukiwarki gromadzącej ponad 47 tysięcy modułów.

Wsparcie i dokumentacja

W związku z tym, że Drupal może na początku przysparzać pewnych kłopotów, warto wiedzieć, gdzie szukać pomocy. Do dyspozycji początkujących użytkowników są m. in.:

  • fora internetowe – zarówno te w języku polskim https://groups.drupal.org/poland, jak i angielskim https://groups.drupal.org/
  • grupa na Facebooku - https://www.facebook.com/groups/drupalpl/
  • dokumentacja – oficjalna w języku angielskim https://drupal.org/documentation lub poradniki w języku polskim http://www.drupal.pl/podrecznik albo http://drupal.org.pl/podrecznik i http://www.drupalidzienastudia.pl/materialy-do-nauki

Społeczność Drupala jest całkiem spora, bo liczy obecnie ponad 120 tysięcy osób z całego świata. Tygodniowo wykonuje około 1000 commitów, a internauci pozostawiają ponad 2000 komentarzy.

Dlaczego warto tworzyć strony na Drupalu?

Mimo że tworzenie stron na Drupalu wymaga nieco zaangażowania, to późniejsze korzyści dla całej witryny są nie do przecenienia. Oto niektóre z nich.

Elastyczność

Z pomocą Drupala można wykonać każdy projekt – od małej strony dla firmy przez sklep internetowy aż po aplikację webową. Co więcej, każdy z nich można stale rozbudowywać bez obaw dla całego przedsięwzięcia. Możliwe jest modyfikowanie dotychczasowych funkcjonalności, konfigurowanie nowych, jak i ingerowanie w warstwę wizualną. CMS Drupal nie jest przeszkodą, gdy nie wiemy, jaki będzie ostateczny kształt serwisu za 2 czy nawet 5 lat.

Bezpieczeństwo

Drupal znany jest ze swoich bardzo dobrych ocen pod względem bezpieczeństwa. System weryfikuje i informuje o ewentualnych problemach. Poza tym sama drupalowa społeczność regularnie wydaje łatki bezpieczeństwa. Ich niezwłoczne implementowanie pozwoli uniknąć na stronie zagrożenia. Niektórzy podają w wątpliwość bezpieczeństwo oprogramowania typu open source, ale jak zapewniają specjaliści, jest ono tak samo lub czasem nawet bardziej bezpieczne niż oprogramowanie zamknięte, dlatego decyduje się na niego wiele instytucji rządowych.

Integracje

Drupal umożliwia integracje z zewnętrznymi aplikacjami, takimi jak bramki płatności, CRM-y, programy do wysyłki newsletterów i wiele innych. System jest ciągle rozwijany, tak aby był kompatybilny z najnowszymi oprogramowaniami na rynku. Dlatego bez problemu zintegrujesz Drupala z praktycznie każdym narzędziem sprzedażowym lub marketingowym.

Strona na Drupalu – dla kogo?

Drupal to open source dla każdego rodzaju biznesu. Pozwala stworzyć nie tylko wspomniane już strony internetowe czy e-commercy, ale również platformy e-learningowe, intranety dla firm, bazy wiedzy, aplikacje SaaS. Drupal pozostaje CMS-em numer 1 wśród wielu światowych brandów, rządów i publicznych instytucji, takich jak witryna Komisji Europejskiej, rządu francuskiego, Tesli czy Uniwersytetu w Oxfordzie.

Chcesz powierzyć stworzenie strony na Drupalu specjalistom? Sprawdź naszą ofertę
Udostępnij